Odzyskiwanie danych z dysku twardego po upadku
Pokażemy państwu co to jest utrata danych z dysku. Czasami niewiedza i determinacja użytkownika doprowadza do sytuacji gdzie nie jest możliwy już proces taki jak odzyskiwanie danych z dysku po upadku, ponieważ doszło do niewłaściwego postępowania z nośnikiem zaraz po upadku, gdzie odzyskiwanie danych było jeszcze możliwe.
Fot. 1-5 przedstawia widok głowic w dysku w dysku twardym po upadku. Są to dyski różnych wielkości i producentów. Zarówno Seagate, Samsung, Western Digital, Hitachi jak też Toshiba, Maxtor i Fujitsu, wielkości 2,5 oraz 3,5 cala.
Na powyższych zdjęciach widać dokładnie jak wygląda uszkodzenie głowicy. Jest ona zerwana przez obracające się talerze w dysku w trakcie uderzenia w talerz. Jak wiemy głowice poruszają się na poduszcze powietrznej i dzięki temu nie dochodzi do kontaktu z powierzchnią talerza i nośnikiem napylonym na niej. Po takim odkształceniu poduszka powietrzna ulega zniszczeniu i uszkodzony element czytający głowicy zaczyna rysować powierzchnię talerza. Dochodzi wtedy do takich uszkodzeń powierzchni jakie przedstawione są na poniższych fotografiach. Odzyskiwanie danych po upadku nie jest w 100% zabiegiem mogącym doprowadzić do sukcesu. Determinacja i zapuszczanie dysku z nadzieją, że zaskoczy i da dostęp do danych jest złudnym wyobrażeniem, które może doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych.
Zatem co należy zrobić w sytuacji po upadku dysku.
- Odłączyć szybko nośnik od źródła zasilania. (Tyczy się to dysków zewnętrznych posiadających dodatkowe zasilanie)
- Nie podłączać ponownie dysku by nie doszło do uszkodzenia powierzchni
- Skontaktować się z firmą, która się tylko zajmuje odzyskiwaniem danych, ponieważ to ona codziennie pracuje z różnymi typami uszkodzeń nośników informacji, przez co ma bogate doświadczenie i wiedzę o tym co robić w przypadku odzyskiwania danych w dyskach po upadku.